Cykl „Dietetyczne MITY I FAKTY” na blogu KuchniaBezTabu będzie dostarczał sporej dawki ciekawej i praktycznej wiedzy. Czasami mało oczywistej! Bo przecież często tak bywa, że mały drobiazg potrafi wiele zmienić. 😉
1.Odstawienie soli powoduje niedobór jodu w organizmie FAKT
Polska jest krajem o ograniczonym występowaniu jodu. Z tego powodu od 1997 roku obowiązuje obowiązkowa profilaktyka, polegająca na jodowaniu soli przeznaczonej do bezpośredniego spożycia. Mimo podjętych działań, badania prowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia wykazały, że tylko u 62% dzieci w wieku szkolnym spełnione były warunki odpowiedniej podaży jodu, 97% ciężarnych cierpiało na niedobory tego pierwiastka, a całkowita eliminacja soli z diety wiązała się z niewystarczającym poziomem jodu aż w 96% przypadków.
Warto jednakże mieć na uwadze, że ograniczenie spożycia soli niesie za sobą niebagatelne korzyści dla zdrowia – obniża ciśnienie, ryzyko wystąpienia osteoporozy i niektórych chorób nowotworowych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 5 gramów soli dziennie – tyle ile mieści się w łyżeczce do herbaty.
2. Spożycie soi powoduje zaburzenia seksualne u mężczyzn MIT
Geneza tego przekonania obejmuje trzy informacje – i warto wspomnieć, że wszystkie są prawdziwe – nieprawidłowa jest tylko ich interpretacja.
- Pierwsza z nich opiera się na podobieństwie budowy chemicznej izoflawonów, czyli substancji zawartych w soi do żeńskich estrogenów.
- Drugą stanowiła publikacja o obniżonej płodności szczurów karmionych soją.
- Wreszcie trzecia była przypadkiem młodego mężczyzny, u którego faktycznie występowały dysfunkcje seksualne związane ze zwiększoną podażą soi – z tym że nasz gentelman każdego dnia spożywał równowartość kilkudziesięciu (sic!) szklanek napoju sojowego.
Drodzy panowie, nie musicie obawiać się soi – no chyba, że planujecie dzień w dzień zjadać ponad kilogram tofu 😉 Umiar jest tutaj kluczem do sukcesu.
3. Lepszy biały chleb niż biała bułka FAKT
Niby pieczywo pochodzące z jednego rodzaju zboża, ale mąka przeznaczona do wypieku bułek charakteryzuje się wyższym stopniem przetworzenia od tej wykorzystywanej do wyrobu chleba. Dodatkowo powszechne jest dodawanie do bułek cukru i tłuszczu. Tym samym więcej składników odżywczych i niezbędnego dla flory jelitowej błonnika znajdziemy w chlebie – nawet w porównaniu z bułką pochodzącą z tej samej piekarni.
Wiadomo, jeżeli możesz wybrać zdrowszy chleb np. Żytni – to wybierz taki! Najlepiej na zakwasie!
4. Cytryny są głównym roślinnym źródłem witaminy C MIT
Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie rośliny nieprzetworzone, znacznie większą zawartość kwasu askorbinowego odnotowuje się w (produkty ułożone z od największej do najmniejszej zawartości witaminy C/100 gram): rokitniku, dzikiej róży, natce pietruszki, czarnej porzeczce, owocach lucerny, papryce, owocach głogu, brokułach, brukselce, kiwi i truskawkach.
Dorota says
7 stycznia 2020 at 19:06Wartościowe informacje, dziękuję.
P.S. bardzo miło się czyta tego bloga 🙂