Jelita mają moc
A może raczej powinnam powiedzieć, że cały układ pokarmowy ma moc. Jest bowiem niesamowitym, oszałamiająco precyzyjnym mechanizmem, gdzie miliony funkcji krzyżują się, tworząc wybitną polifoniczną całość. Jelita i reszta układu pokarmowego odpowiadają bowiem za:
- trawienie i wchłanianie pokarmu,
- produkcję enzymów,
- oczyszczanie z toksyn,
- neutralizację patogenów ze środowiska zewnętrznego i tym samym utrzymanie bariery odpornościowej organizmu,
- niejasne reakcje emocjonalne – tak zwane gut feeling (angielski, bardziej w tym przypadku pasujący odpowiednik przeczucia), wynikające z nieświadomej reakcji na działanie autonomicznego układu nerwowego w jelitach.
Tych funkcji jest jednak znacznie więcej i nie dziwi fakt, że źle funkcjonujące jelita mogą dawać najróżniejsze objawy. Niektóre wydają się nam całkiem naturalne:
- jeżeli odczuwamy wzdęcia, zaparcia, biegunki, zgagę czy mdłości, to dość szybko powiążemy je z układem pokarmowym.
Inne mogą okazać się znacznie mniej intuicyjne:
- Masz problem ze skórą i błonami śluzowymi, często wychodzą ci afty, dużo się pocisz, trądzik nie odpuszcza, a dodatkowo czujesz się spuchnięty? Pamiętaj, że jelita nie tylko pozbywają się toksyn z organizmu, ale dbają też o jego uwodnienie – a upośledzenie tego procesu równa się opuchliźnie.
- Jeżeli często łapiesz infekcje górnych dróg oddechowych, do tego łzawią ci oczy, boli głowa i masz problemy z koncentacją – zastanów się, z czego może to wynikać. Pamiętaj przy tym, że chore jelita nie zapewniają dostatecznej ochrony przez patogenami chorobotwórczymi, a wspomniany już wcześniej gut feeling skutecznie zaburza koncentrację.
Jeżeli któryś wyżej wymienionych objawów dotyczy ciebie – nic straconego! Z pomocą przychodzi Program dla Szczęśliwych Jelit, opracowany przez amerykańskiego internistę Vincenta Pedre’a. Jego nazwa – C.A.R.E. jest nieprzypadkowa. Jeszcze przed rozszyfrowaniem znaczenia poszczególnych liter, jak na tacy mamy podany główny cel przyświecający temu projektowi: zadbanie o nasz własny komfort, zdrowie i poświęcenie uwagi potrzebom naszego ciała. Rozwiązanie proponowane przez doktora Pedre’a składa się z czterech etapów następujących kolejno po sobie: Cleanse, Activate, Restore and Enhance, czyli Oczyszczania, Aktywacji, Naprawy i Poprawy.
Najbardziej intuicyjne będzie dla nas pewnie Oczyszczanie, polegające na całkowitym usunięciu czynników potencjalnie drażniących, podobnie jak toksyn z przyjmowanego przez nas pożywienia. Założeniem Aktywacji jest wprowadzenie niezbędnych składników odżywczych wraz z suplementacją enzymów trawiennych i witamin, co ma pobudzić jelita do zdrowego funkcjonowania. Naprawa skupia się na ponownym wprowadzeniu symbiotycznej mikroflory do jelit, zaś Poprawa ma na celu regenerację ich nabłonka.
Jednak autor idzie o krok dalej i nie zawierza całego sukcesu programu odpowiednim decyzjom dietetycznym. Wiedząc, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza poziom wykładników stanu zapalnego, na które nasze jelita są tak bardzo narażone i pamiętając o zbawiennej roli kontroli oddechu jako sposobu na radzenie sobie ze stresem, proponuje codzienną medytację i praktykę jogi.
Cały program przewidziany jest na 28 dni. Pierwsze dwa tygodnie to czas regeneracji organizmu po poprzedniej diecie, obfitującej prawdopodobnie w wiele pokarmów nasilających objawy zapalenia. W tym czasie zaczną być odczuwalne pierwsze korzystne skutki wprowadzonych zmian żywieniowych. Ostatnie czternaście dni to czas stabilizacji, czyli faktycznego leczenia.
Program C.A.R.E jest bardzo bezpieczny, niezależnie od stosowanej dotychczas diety, stylu życia, wieku czy płci. Wiąże się on jednak z wprowadzeniem stałej aktywności fizycznej, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli cierpicie na choroby układu krążenia, kręgosłupa, cukrzycę lub macie stałe ograniczenie elastyczności i zakresu ruchów. Niektóre pozycje jogi są również niewskazane dla kobiet w zaawansowanej ciąży, bo mogą wiązać się ze wzmożonym poczuciem duszności.
Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że program C.A.R.E. całkowicie odmienił moje życie i polecam go absolutnie każdemu. Dlatego właśnie kolejny artykuł będzie zbiorem praktycznych informacji, wskazówek i przepisów, które pomogą wam w trakcie 28 dniowej drogi do szczęśliwych jelit! 🙂
Dodaj komentarz