Jelita naszym drugim mózgiem

Jelita naszym drugim mózgiem 

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaką funkcję pełnią jelita? Pewnie powiesz- „służą do trawienia i wchłaniania pokarmu”. Ale czy tylko? Kiedy się stresujemy często boli nas brzuch, a kiedy jesteśmy zakochani to mówimy, że mamy motyle w brzuchu. W tych konkretnych sytuacjach widać wyraźne powiązanie naszego mózgu z jelitami. W jaki sposób się to dzieje dowiesz się z tego artykułu. 🙂

Jak działa oś mózg-jelita?

Dzięki badaniom klinicznym dowiedziono, że istnieje połączenie między mózgiem a jelitami i nazwano je osią mózgowo-jelitową. Okazało się, że ścieżką sygnałową między tymi dwiema częściami ludzkiego organizmu jest nerw błędny. To najdłuższy nerw z nerwów czaszkowych i łączy on mózg z układem pokarmowym. 90% sygnałów jest nadawanych w jednym kierunku – od jelit do mózgu. Oznacza to, że nasze jelita pełnią ważną rolę i mają coś bardzo ważnego do przekazania naszemu mózgowi. Dowiedziałeś się już z poprzedniego artykułu, że mamy w naszych jelitach specyficzną mikrobiotę, która pełni ogromną rolę w naszym organizmie. Teraz okazuje się, że istnieje autonomiczny jelitowy układ nerwowy, czyli nasz „drugi mózg”! Składa się on z od 100 do 500 milionów neuronów i reguluje  pracę całego układu pokarmowego oraz reaguje na lokalne sygnały, które są wysyłane między innymi przez bakterie. Powstające w obrębie jelita produkty ich metabolizmu wędrują nerwem błędnym bezpośrednio do mózgu. Zaliczamy do nich neurotransmitery, które są wykorzystywane przez mózg do „porozumiewania się” między poszczególnymi neuronami.

Jaki wpływ na mózg mają bakterie jelitowe?

Nasz układ nerwowy ma skomplikowaną budowę, w której ważną rolę odgrywają…bakterie jelitowe. Tak, to nie żart. Ale po kolei… Układ nerwowy składa się z istoty szarej oraz białej. Istota szara znajduje się głównie w korze mózgowej i tworzą ją ciała komórkowe neuronów. Natomiast istota biała to tak zwane „ogonki” ciał komórek nerwowych, czyli inaczej aksony. To właśnie dzięki nim są przekazywane informacje z jednego neuronu do drugiego. Aby nasz układ nerwowy prawidłowo pracował ważna jest szybkość i jakość tego przekazu. Większość „ogonków” jest pokrytych mieliną – substancją, która stanowi otoczkę włókien nerwowych. To dzięki niej impulsy przewodzone są szybciej. Niestety w chorobach takich jak: stwardnienie rozsiane czy w przewlekła bezsenność otoczka ta nieprawidłowo spełnia swoją funkcję. I tutaj należy zwrócić uwagę na funkcję bakterii jelitowych. Badania dowodzą, że mikroorganizmy jelitowe mogą wpływać na strukturę i funkcję mózgu. Dzieje się tak poprzez regulację procesu mielinizacji, czyli tworzeniem się mieliny na aksonach w istocie białej. Wynika z tego, że bakterie jelitowe mają wpływ zarówno na funkcjonowanie, jak i budowę anatomiczną mózgu. Niektórzy badacze sugerują nawet, że pewnego dnia będzie można leczyć choroby, w których występują zaburzenia w mielinizacji przez zmianę składu drobnoustrojów, które zasiedlają nasze jelita.

Czy bezsenność może zależeć od bakterii jelitowych ? 

Jak się przed chwilą dowiedziałeś bakterie jelitowe mają wpływ na Twój mózg, ale to nie jedyna ich funkcja. Regulują one także Twój sen. Naukowcy twierdzą, że mikrobiom jelitowy prawdopodobnie zmienia nasze rytmy dobowe, cykl snu i czuwania oraz wpływa na hormony, które regulują sen i czuwanie. Jeśli cierpisz na bezsenność lub budzisz się w nocy i Twój sen jest kiepskiej jakości postaraj się zastosować dietę, która opiera się na prebiotykach, czyli związkach karmiących nasze mikroby. Ich źródłem w naszej diecie są niestrawione składniki żywności, takie jak: błonnik, skrobia czy inulina (wypróbuj BINULINĘ >> z mojego przepisu) , które docierają do jelit i stanowią pożywkę dla dobrych bakterii.  Można sięgnąć także po probiotyki, jednak należy to skonsultować ze specjalistą, aby dokonać wyboru dobrego preparatu.

Szczęśliwe jelita to nr.1 dla mnie! BINULINA >> wypróbuj przepis aby poczuć się lekko, zdrowo i energicznie.

Binulina, przepis >>

Jak można uratować bakterie jelitowe?

Od jakiegoś czasu w celu uratowania naszych dobrych bakterii jelitowych stosuje się przeszczep mikrobioty jelitowej. Ale jak to ? Można przeszczepić serce czy nerkę, ale bakterie? Tak owszem, można przeszczepić je stosując do tego nasz… stolec. Drobnoustroje wyizolowane z kału zdrowych osób podaje się pacjentom cierpiącym na biegunki poantybiotykowe. Są to często ludzie bardzo chorzy oraz wyczerpani i jest do dla nich jedyny ratunek. Biegunki poantybiotykowe są spowodowane bakterią Clostridium difficile. Może żyć ona spokojnie w naszych jelitach, dopóki nie zaczniemy przyjmować antybiotyku. Wtedy zaczyna produkować toksyny, które mogą uszkodzić jelito i doprowadzić do ciężkich biegunek i bólów brzucha. Dzięki przeszczepowi kału bakterie od zdrowej osoby powodują zniszczenie mikrobów chorobotwórczych, a następnie „zasiedlają” się w jelitach, wytwarzając ochronę przed kolejnymi zakażeniami. Powoduje to ustąpienie przykrych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dowiedziono w wielu badaniach klinicznych genialne rezultaty przeszczepu kału. Żeby było ciekawiej w jednym badaniu przeszczepiono kał od sportowca… wegetariana. Udowodniono: po pierwsze, że najlepszy dawcą kału są sportowcy! (z wiadomych przyczyn: ruch i dieta! To nas może tylko uratować 😉 a po drugie o wiele lepsze efekty można uzyskać po przeszczepie kału u osób nie jedzących mięso.

Jak sam widzisz bakterie jelitowe mają ogromny wpływ na to jak się czujemy, jak śpimy i czy jesteśmy zdrowi. Zatem dbaj o nie i unikaj czynników, które mogą wpływać na nie negatywnie! (więcej o tym w artykule na temat mikrobioty, przeczytaj >> ) Bo chyba chcesz by Twój „drugi mózg” miał się jak najlepiej, prawda?

Powiązane artykuły:

Cześć, Jestem Kasia

Pasjonatka zdrowego odżywiania, podróży i holistycznego podejścia do życia. Mama najpiękniejszego kwiatuszka.
Certyfikowany specjalista ds. dietetyki (SGGW). Nie jem mięsa. Nie zamierzam Ciebie przekonywać do rezygnacji z ulubionych potraw ale pomogę Ci odkryć „zdrową kreatywność” w kuchni. Jak jeść BEZ TABU żeby być zdrowym.
Tagi:
Udostępnij:

Social Media

Potrzebujesz więcej przepisów?

Prawie 10k subskrybentów

Możesz zrezygnować kiedy chcesz.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *