Kłącze pełne zdrowia, czyli jak działa imbir
Czym charakteryzuje się imbir?
Najbardziej cennym surowcem imbiru są podziemne oraz widlasto rozgałęzione kłącza. To one stanowią jadalną część, którą można spożyć w postaci świeżej, bądź przetworzyć na proszek, syrop, olejki lub oleożywicę. Imbir najczęściej stosuje się jako przyprawę, która nadaje charakterystyczny smak, kolor oraz zapach przygotowywanym przez nas potrawom. Istnieje kilka gatunków imbiru jednak to imbir lekarski jest jedną z przypraw, która znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Można ją wykorzystać do produkcji suplementów diety, jako dodatek do napojów czy różnych potraw, a także jako naturalny dodatek do żywności. Imbir lekarski zawiera dużo olejków lotnych oraz oleożywice, a także ważne makroelementy takie jak fosfor, magnez, potas. Dawniej imbir wykorzystywano w leczeniu wielu chorób oraz schorzeń, takich jak: wzdęcia, nudności, wrzody, bóle głowy czy też zapalenia płuc.
Działanie prozdrowotne imbiru lekarskiego
Imbir lekarski to bardzo cenny surowiec, który jest stosowany w medycynie konwencjonalnej oraz ziołolecznictwie. Przez bardzo długi czas imbir traktowano jako środek silnie pobudzający i rozgrzewający, a także wspomagający właściwe trawienie. Najnowsze badania pokazują, że imbir może być stosowany jako lek w niektórych chorobach czy schorzeniach. Korzeń imbiru zawiera liczne substancje bioaktywne, które mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm. Należy pamiętać też, że nie jest to produkt, który mogą stosować wszyscy. Ze względu na ostry i palący smak nie zaleca się (albo w b.małych ilościach- należy obserwować jak zareaguje dziecko) spożywania go przez kobiety karmiące piersią. Nie powinny zażywać go osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, jak wrzody żołądka czy dwunastnicy, a także przygotowujące się do różnych zabiegów czy operacji, gdyż imbir bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.
Poniżej przedstawiam kilka właściwości prozdrowotnych imbiru:
1) Działanie przeciwcukrzycowe oraz poprawiające nasz profil lipidowy – stosowanie imbiru przynosi efekt hipoglikemiczny, czyli obserwujemy spadek poziomu cukru we krwi, spada także cholesterol całkowity, trójglicerydy oraz stężenie cholesterolu LDL, a wzrasta stężenie cholesterolu HDL we krwi. Jeśli więc chcesz poprawić swoje wyniki badań – włącz imbir do diety.
2) Działanie przeciwdrobnoustrojowe – imbir wykazuje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, hamuje rozwój wielu bakterii czy grzybów, a tym samym rozwój wielu chorób. Imbir może Ci pomóc w zwalczeniu infekcji oraz wzmocnić odporność!
3) Działanie przeciwmigrenowe – badania wykazały, że imbir działa kojąco na bóle głowy pochodzenia migrenowego. Skuteczność leczenia migreny imbirem jest bardzo zbliżona do leczenia jej lekami niesteroidowymi, a szkodliwość oraz skutki uboczne o wiele mniejsze. Warto więc zaufać naturalnej terapii.
4) Działanie przeciwbólowe w bólach miesiączkowych – imbir działa znieczulająco na ból miesiączkowy u kobiet. Dolegliwość ta dotyczy prawie połowy kobiet. Brzmi znajomo? Zamiast brać kolejną tabletkę ibuprofenu sięgniesz po imbir?
5) Działanie na przewód pokarmowy – imbir łagodzi niestrawność oraz dokuczliwe nudności, które występują w czasie ciąży czy w podróży w wyniku choroby lokomocyjnej. Zjadłeś coś ciężkostrawnego? Sięgnij po imbir!
Nie możemy zapominać także o działaniu przeciwmiażdżycowym czy przeciwutleniającym. Lista właściwości prozdrowotnych imbiru jest naprawdę długa i myślę, że warto znaleźć dla niego miejsce w swojej diecie, a w niektórych przypadkach zastosować go nawet jako lek, oczywiście pod okiem specjalisty. Nie należy jednak przesadzać z jego dawką, gdyż tak jak każda inna substancja imbir w zbyt dużych ilościach może zagrażać naszemu zdrowiu.
Bibliografia:
1) „Właściwości prozdrowotne imbiru”, Paweł Glibowski, Aleksandra Długołęcka, Adam Grdeń, Kamil Toczek
2) „Znaczenie żywieniowe imbiru”, Bartosz Kulczyński, Anna Gramza-Michałowska
3) „Właściwości przeciwutleniające Imbiru” (ZINGIBER Officinale Roscoe), Joanna Newerli-Guz, Maja Pych, Akademia Morska w Gdyni
Dodaj komentarz