Co oznacza termin „superfoods”?
Jak już doskonale wiesz ważne jest, abyśmy spożywali dobrą, zdrową oraz różnorodną żywność. W ostatnim czasie w naszym kraju wzrosła dostępność do produktów z całego świata. Rozwój handlu międzynarodowego spowodował, iż mamy dostęp do „superfoods”, czyli tak zwanej „superżywności”. Produkty, które należą do „superżywności” wyróżnia liczna zawartość składników odżywczych zawartych w małej masie produktu lub duża koncentracja składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a w naszym pożywieniu często ich brakuje. Wielu osobom określenie „superfoods” kojarzy się z drogim, egzotycznym produktem. Nic bardziej mylnego! Do tej grupy żywności możemy zaliczyć na przykład …cynamon.
Jakie produkty zaliczamy do „superfoods” oraz czym się one charakteryzują?
Produkty zaliczane do „superfoods” mają przeróżne właściwości oraz pochodzą z różnych zakątków świata. Oto kilka z nich:
- czystek – to zioło, które wykazuje właściwości prozdrowotne, dzięki zawartości dużej ilości polifenoli, które należą do silnych związków przeciwutleniających. Hamują one powstawanie, a także rozwój stanów zapalnych rozwijających się w naszym organizmie.
- siemię lniane, czyli inaczej nasiona lnu – jest to bardzo bogate źródło pożądanego przez nasz organizm błonnika – stanowi on aż 28% suchej masy. Błonnik wykazuje właściwości zmniejszające stężenie cholesterolu całkowitego oraz LDL, więc ma pozytywny wpływ na zapobieganie chorobom układu krążenia.
- spirulina – jest to gatunek algi. Która jest bogata w białko, b-karoten, potas, magnez, witaminy C, D i E oraz witaminy z grupy B. Spirulina ma aż 5 (!) razy więcej białka niż mięso, 180% więcej wapnia niż mleko oraz 5100% więcej żelaza niż szpinak.
- chia – jest to roślina, której nasiona są bezglutenowe oraz charakteryzują się dużą zawartością błonnika pokarmowego (aż od 18 do 30%), a także zawierają wiele minerałów, witamin oraz antyoksydantów.
- jagody acai – cechuje je duża zawartość składników mineralnych, witamin, a także przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia się oraz hamują rozwój nowotworów. Wykazują też działanie przeciwzapalne u osób z zespołem metabolicznym.
- cynamon– tej przyprawy chyba nie muszę opisywać, bo każdy ją doskonale zna, a wiele osób jest wręcz jej wielbicielami. Ale czy wiedziałeś, że ma ona właściwości lecznicze? Cynamon zwiększa insulinowrażliwość organizmu, obniża stężenie glukozy, trójglicerydów oraz cholesterolu LDL we krwi.
To tylko kilka z produktów zaliczanych do „superfood”. Inne należące do tej grupy to: jagody goji, algi, quinoa, czy korzeń maca.
Czy warto stosować „superfoods” w swojej diecie?
Jak zdążyłeś zauważyć w poprzedniej części artykułu lista pozytywnych działań „superfoods” na nasz organizm jest dość długa. Musimy pamiętać, że niektóre z właściwości tego rodzaju żywności wymagają jeszcze badań, aby potwierdzić ich skuteczność, jednak we większości przypadków ich stosowanie jest bezpieczne. Na pewno produkty te są warte naszej uwagi i stanowią fajny dodatek do diety, a potrawy z ich użyciem są ciekawą alternatywą dla zwykłych posiłków, które zjadamy na co dzień. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nasza codzienna dieta powinna być dobrze zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne do prawidłowej pracy organizmu składniki odżywcze. Czy zatem „superfoods” są takie super? Tak, ale jako dodatek do Twojej diety. Jest dużo fajnych produktów, które nie są zaliczane do „superfoods”, a jednak są super w codziennym żywieniu.
Bibliografia:
1) „Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?” Katarzyna Ekiert, Marta Dochniak, 2015
2) „Superfoods – hit czy kit?” mgr inż. Paulina Cholewińska, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
3) „Przeciwnowotworowe działanie produktów roślinnych –egzotyczne superfoods i produkty z polskiej piramidy żywienia” Izabela Daniel, Joanna Sadowska, 2016
Dodaj komentarz