Kiedy idziesz przez większy sklep spożywczy czy uliczkę w mieście, na której znajdują się sklepy co jakiś czas pojawiają się napisy „żywność ekologiczna”, „zdrowa żywność”, „produkt eko”. Następnie spoglądasz na cenę tego produktu i często jest ona wyższa od tego leżącego obok, ale bez takiego napisu. W telewizji czy Internecie też co chwilę słyszysz lub widzisz hasła „bądź eko” , „wybieraj żywność ekologiczną”, którą reklamują znane twarze. Możesz pomyśleć, że to tylko taka nic nie znacząca moda. Ale czy na pewno? Odnotowuje się coraz więcej zachorowań na choroby występujące przez nieprawidłowe żywienie oraz z powodu skażenia żywności toksycznymi substancjami, które występują w wodzie, glebie czy powietrzu. Z tego względu ważne jest, aby ludzie zainteresowali się tematem żywności ekologicznej, jej wypływem na stan zdrowia człowieka, a także działaniu prewencyjnemu w chorobach dietozależnych.
Co to jest żywność ekologiczna?
Jak mówi Rozporządzenie Komisji Wspólnoty Europejskiej żywność może być oznakowana jako „ekologiczna” wówczas, kiedy co najmniej 95% składników pochodzenia rolniczego ma charakter ekologiczny.Produkcja żywności ekologicznej podlega specjalnemu urzędowemu systemowi kontroli i certyfikacji. Kontrola jest prowadzona na wszystkich etapach wytwarzania produktów i obejmuje swoim zasięgiem gospodarstwa rolne, przetwórnie oraz rynek zbytu. Od 1 lipca 2010 r. znakiem, który bezpośrednio potwierdza ekologiczność danego produktu jest wspólny dla wszystkich krajów Unii Europejskiej tzw. „euroliść” na zielonym tle. Określenie „żywność ekologiczna” często jest utożsamiana z terminem „zdrowa żywność”. Jednak jest między nimi różnica. Pierwsze z tych pojęć określa żywność, która posiada certyfikat i pochodzi z gospodarstwa posiadającego dokument potwierdzający stosowanie metod produkcji zgodnych z kryteriami rolnictwa ekologicznego. Taki certyfikat jest wydawany na 12 miesięcy i musi być odnawiany co roku. Natomiast termin „zdrowa żywność” jest stworzony wyłącznie do celów marketingowych i nie jest obwarowany prawnie.
Co dobrego daje nam żywność ekologiczna?
Żywność ekologiczna posiada liczne właściwości odżywcze, fizjologiczne oraz zdrowotne, dzięki czemu może sprzyjać poprawie zdrowia konsumentów.
Poniżej przedstawiam listę dobroczynnych cech produktów ekologicznych oraz te, które należy najczęściej wybierać zamiast takich, które nie posiadają etykiety„eko”:
- Niższa zawartość azotanów i azotynów szczególnie w marchwi czy ziemniakach. Spożywanie tych produktów z rolnictwa ekologicznego pozwoli nam dostarczyć do organizmu aż o 50% mniej azotanów.
- Mniejsza zawartość pestycydów. Jest ona śladowa i najczęściej pochodzi z gospodarstwa obok.
- Niska zawartość metali ciężkich, takich jak miedź, arsen, ołów, a przede wszystkim kadmu w zbożu czy ziemniakach. Skażenie żywności metalami ciężkimi to skutek rozwoju przemysłu i transportu, a także wynik stosowania niektórych nawozów mineralnych.
- Większa zawartość witamin, szczególnie witaminy C i witamin z grupy B. Dotyczy to przede wszystkim ziemniaków, warzyw, mleka, a także produktów zbożowych jak chleb pszenny czy żytni.
- Większa zawartość węglowodanów ogółem – w ziemniakach, wiśniach, marchwi, burakach oraz szpinaku. Ponadto większa jest też ilość białka oraz jego wartość biologiczna.
- Zwiększona zawartość składników mineralnych. W wiśniach, marchwi, ziemniakach, kapuście włoskiej, szpinaku, porach i sałacie znajduje się więcej żelaza, magnezu, fosforu oraz potasu. W mleku natomiast znajdziemy więcej wapnia, kwasów tłuszczowych omega-3 (aż o 60%!) oraz witaminy E.
Rolnictwo ekologiczne, z którego pochodzi żywność ekologiczna to system zrównoważonego gospodarowania pod względem ekologicznym, ekonomicznym oraz społecznym. Jego istotą jest uruchamianie przyrodniczych mechanizmów produkcji rolnej przez stosowanie naturalnych środków produkcji, a eliminowanie mechanizacji produkcji żywności oraz niestosowanie środków chemii rolniczej, weterynaryjnej i spożywczej. Dzięki temu gleba, na której produkuje się żywność jest żyzna, zwierzęta i rośliny zdrowe, co sprzyja wysokiej jakości biologicznej otrzymanych produktów rolnych.
Jak sam widzisz produkty ekologiczne zawierają więcej przydatnych dla naszego organizmu składników odżywczych, a mniej substancji, które mogą mu szkodzić niż żywność bez etykiety „eko”. Zatem, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych warto sięgać po żywność ekologiczną. Szczególnie pamiętaj aby wybierać ekologiczne produkty z kukurydzy, pszenicy oraz soi! A także jaja, mięso i ryby z ekologicznego źródła. To bardzo ważne dla Twojego zdrowia.
Bibliografia:
1) „Żywność ekologiczna w świadomości Polaków” Małgorzata Miśniakiewicz, Grzegorz Suwała, 2006
2) „Ekologiczna żywność jako czynnik sprzyjający zdrowiu” Joanna Gadomska, Tadeusz Sadowski, Marta Buczkowska, 2014
Dodaj komentarz