Nie ma nic lepszego jak domowa konfitura. Na pewno się ze mną zgodzicie! Poniżej przepis na konfiturę ze świeżej żurawiny na bazie cukru kokosowego.
Kilka słów na temat żurawiny:
Żurawina zawiera duże ilości witaminy C, A i E a także sporo witamin z grupy B. Za co odpowiadają? Dowiecie się z mojego artykułu >>
Dodatkowo znajdziemy w niej: magnez, fosfor, sód czy żelazo. Jak pewnie słyszeliście żurawina wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych gdyż posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Zapalenie pęcherza moczowego często nawraca się natomiast dzięki spożywaniu produktów z żurawiny (sok, konfitury) możesz ochronić organizm przed ponownym zakażeniem. Żurawina jest pomocna przy zapaleniu pęcherza moczowego oraz przy wrzodach żołądka. Dodatkowo owoc ten wykazuję działanie przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne.
Domowa konfitura z dużymi owocami żurawiny (2 słoiki ok. 200 ml)
Składniki:
- 250 g świeżej żurawiny
- ½ szklanki cukru kokosowego (albo trzcinowego) + 2-3 łyżki cukru kokosowego do dosłodzenia
- 150 ml wody
- ½ łyżeczki skórki z cytryny
- świeży sok z ½ cytryny
- ½ łyżeczki cynamonu
- ½ łyżeczki mielonych goździków
- Szczypta kardamonu (opcjonalnie)
- Szczypta gałki muszkatołowej (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
- Żurawinę dokładnie myjemy i odrzucamy zepsute owoce.
- Żurawinę dzielimy mniej więcej na dwie części.
- Pierwszą część wrzucamy do garnka wraz z cukrem i wodą. Gotujemy ok. 15 min na średnim gazie. Należy uważać bo owoce żurawiny pękają.
- Po 15 min. podgotowana żurawina „puści soki”, woda lekko wyparuję. W tym czasie zmniejszamy gaz i wrzucamy drugą porcję świeżej żurawiny.
- Dorzucamy wszystkie przyprawy, skórkę (ówcześnie sparzoną gorącą wodą) i sok z cytryny (bez pestek). Sprawdzamy słodkość konfitury, jeżeli jest lekko cierpka dosładzamy cukrem. Gotujemy ok. 10min tak aby dorzucone owoce żurawiny lekko zmiękły (ale nie rozpadły). Pamiętaj! Konfitura musi być delikatnie słodka gdyż żurawina jest lekko cierpkim owocem. Jeżeli konfitura jest za gęsta, dolewamy odrobinę gorącej wody i zagotowujemy.
- Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików. Upewniamy się czy brzegi i pokrywki od słoika są czyste i suche. Jeżeli pobrudził y się w trakcie nakładania konfitury – ręcznik papierowy skrop odrobiną octu / octu jabłkowego i przetrzyj cały brzeg. Następnie szczelnie zamykamy.
- Jeżeli masz zwykłe słoiki (nie weck) to odwróć je do góry dnem na ok. 15 min. Przykryj ścierką kuchenną (aby powoli ostygły) a później odwróć do normalnej pozycji. Następnie pasteryzujemy ok. 20 min.
Powyższa konfitura świetnie się sprawdzi do herbaty zimowej, na wierzch kruchego ciasteczka bądź chałki. Jeżeli chcesz użyć konfitury do podania wraz z deską serów (albo z mięsem), najlepsza wersja będzie bez dodatków: cytryny, cynamonu i goździków.
Dodaj komentarz