Pewnie nie raz zastanawiasz się jak wzmocnić swoją odporność oraz poprawić swoje zdrowie. Jednym z cudownych produktów, które mogą Ci w tym pomóc jest kurkuma. Wspominałam już o niej przy okazji przepisu na pastę z kurkumy (zobacz >>). Próbowałeś już ją zrobić? Jeśli nie to radzę Ci koniecznie to zrobić, gdyż kurkuma zawiera wiele właściwości prozdrowotnych. Jakie? Przekonaj się!
Prozdrowotna kurkuma
Krótki opis czym jest kurkuma zawarłam we wstępie do przepisu na pastę z kurkumy. W hinduskiej oraz chińskiej medycynie ludowej kurkuma była najważniejszym lekiem, który był używany do: przyspieszenia gojenia ran, obniżania ciśnienia krwi, łagodzenia dolegliwości żołądkowych, leczenia odry, ospy, żółtaczki, biegunek, wzdęć, wrzodów, bólów menstruacyjnych, kaszlu, stłuczeń, alergii, trądziku oraz nawet usuwania zmarszczek.
Aktywnymi składnikami kurkumy, odpowiedzialnymi za jej lecznicze właściwości są barwniki w niej zawarte, czyli kurkuminoidy. Występują ich trzy rodzaje, z czego najliczniejszym jest kurkumina. Barwniki zawarte w kurkumie wykazują wyjątkowo szeroki zakres działania.
Poniżej przedstawiam 5 według mnie najcenniejszych działań prozdrowotnych kurkuminy oraz pozostałych kurkuminoidów:
- Działanie lecznicze w wybranych schorzeniach metabolicznych. Jedną z najczęstszych chorób metabolicznych jestcukrzyca. Badania wykazały, że przyjmowanie kurkumy przez kilka tygodni w dużych dawkach (ok. 100 mg/kg) zapobiegało nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej oraz obniżało poziom glukozy we krwi osoby badanej.
- Działanie lecznicze w chorobach nowotworowych. Aktywność przeciwnowotworowa kurkuminy oraz pozostałych kurkuminoidów jest dobrze udokumentowana i była wielokrotnie badana. W tych badaniach wykazano, że barwniki te mają zdolności do hamowania czynników odpowiedzialnych za proliferację (namnażanie się), migrację, a także zjadliwość komórek nowotworowych oraz wspomagają chemioterapię
- Działanie lecznicze w depresji. Badania wykazały, że podawanie pacjentom kurkuminoidów w dawkach około 500 mg na dzień wykazało skuteczność w poprawie nastroju.
- Działanie neuroprotekcyjne i hamowanie symptomów w chorobie Alzheimera. Jest to choroba degeneracyjna ośrodkowego układu nerwowego. Jej przyczyna nie jest jeszcze znana, ale charakterystyczną cechą tego schorzenia są zmiany, które pojawiają się w rejonach mózgu i są odpowiedzialne za pamięć, uczenie się oraz emocje. Obumieranie neuronów, które następuje w związku z nagromadzeniem się szkodliwego białka β- amyloidu to jedna z głównych cech tej choroby. Liczne badania wskazują, że kurkumina hamuje stan zapalny oraz redukuje ilość nagromadzonego β- amyloidu, dlatego stosowanie jej w leczeniu tej choroby jest jak najbardziej wskazane.
- Działanie przeciwzapalne. Wyniki licznych doświadczeń pokazują, że barwniki kurkumy mogą przeciwdziałać rozwojowi zapaleń trzustki, stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, żołądka czy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Kurkumina posiada również właściwości przeciwalergiczne oraz przeciwgorączkowe, czyli na jesienno-zimowe choróbska jak znalazł!
Jak sam widzisz – barwniki kurkumy mogą naprawdę zdziałać cuda. Ponadto kurkumina jest to substancja dobrze tolerowana przez ludzi, a także nietoksyczna, w związku z czym nie ma przeszkód do jej stosowania. Mam nadzieję, ze tym artykułem przekonałam Cię do wypróbowania pasty z kurkumy (zobacz >>) z mojego bloga lub też zrobienia z niej „złotego mleka” (zobacz >>) . Produkty te stanowią fajny, a także bardzo zdrowy dodatek do Twojej codziennej diety, więc smacznego!
Bibliografia:
1) „Kurkuma-roślinne panaceum” Joanna M. Wierońska, 2017
2) „Kurkuma-złoto Indii” Ewa Klimek, 2010
Dodaj komentarz